Kupuj mądrze wyroby skórzane.

Dzięki metce informującej o składzie możemy łatwo dopasować do swoich potrzeb zarówno ciuchy, jak i buty czy nawet biżuterię. Niestety prawo nie nakłada wymogu umieszczenia metki informacyjnej przy galanteryjnych wyrobach „skórzanych”. Toteż tak nagminnie po kilku miesiącach czy nawet tygodniach odkrywamy gorzką prawdę – kupiliśmy nieskórzany bubel! Jak zatem rozpoznać asortyment niedobrej jakości?
Przede wszystkim pytajmy. Czy produkt, np. pas skórzany posiada warstwy syntetyczne? Czy zastosowana skóra jest powlekana syntetykiem? Czy w składzie jest tak zwana skóra mielona? Czy mamy do czynienia ze skórą ekologiczną?
Oczywiście próg prawdomówności kupców bywa rozmaity, a w razie dużych sieci z ciuchami większość pracowników zapewne nawet nie będzie umiała na nasze pytania odpowiedzieć. Na co więc zwrócić uwagę oraz co powinno zwiększyć naszą czujność?
Głównie koszt. Nie dajmy się zwieść – naturalna skóra posiada swoją wartość i nabycie skórzanej teczki męskiej za sto złotych polskich jest zwyczajnie niemożliwy.
Zwróćmy uwagę na powierzchnię skóry, gdy jest zbyt gładka czy też nazbyt regularna gdy chodzi o przebarwienia, żyłki czy porowatość, prawie pewne jest to syntetyk – wyjątek stanowią skóry tłoczone.
Gumowane lakierem, w całości ukryte ranty również mogą sugerować, że zatuszowano stosowanie składników syntetycznych.
Brak odsłoniętych kantów czy także widocznych spodów skóry, również sugeruje wyrób sztuczny. Skóra jest od spodu włosowata tak zwana mizdra.
Pamiętajmy też, że skóra eko to nic innego jak syntetyk. Skóra mielona to zmielony odpad garbarski, a wykonane z niej pasy niezwykle ekspresowo się rozlatują. Prawdziwa skóra powinna posiadać charakterystyczny zapach – pozostałość po działaniach garbowania. Podobnie do ludzkiej, skóra bydlęca posiada nieregularności – mniej albo bardziej widoczne w zależności od zastosowanego lakieru. Dokonując zakupu przez net zwracajmy uwagę na specyfikacje towaru – nie dajmy się oszukać emblematem „skóra naturalna”, gdyż zgodnie z prawem można go umieszczać nawet wtenczas, gdy produkt posiada jedynie jej śladowe ilości.
Towar zrobiony z naturalnej skóry musi przetrwać latami, dlatego warto kupować go mądrze!
tekst dostepny na stronie producent wyrobów tekstylnych